Quadro K1200 4GB GDDR5 128-bit Graphics Card
$480.00
The Quadro K1200 offers unbelievable 3D application performance in a compact form. Whether your developing products or telling spectacular visual stories, the K1200 gives you the performance to do it with excellence.
Additional information
| GPU Memory | 4GB GDDR5 |
|---|---|
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 80.0 GB/s |
| NVIDIA CUDA Cores | 512 |
| System Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Max Power Consumption | 45 W |
| Thermal Solution | Ultra-Quiet Active Fansink |
| Form Factor | 2.7” H × 6.3” L, Single Slot, Low Profile |
| Display Connectors | 4x Mini DP 1.2 |
| Max Simultaneous Displays | 4 Direct, 4 DP 1.2 Multi-Stream |
| Max DP 1.2 Resolution | 3840 x 2160 at 60 Hz |
| Graphics APIs | Shader Model 5.0, OpenGL 4.53, DirectX 12.04 |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL |
| Warranty | |
| K1200 Spec Sheet | https://vrlatech.com/ProductMaterials/11306_DS_NV_Quadro_K1200_FEB15_NV_US_HR.pdf |







Reviews
There are no reviews yet.