Quadro K2000 2GB GDDR5 128-bit Graphics Card
$144.00
Offering the ideal mix of performance and the latest productivity, the Quadro K2000 is available at a very affordable cost for various professional applications across a broad range of industries including manufacturing, media and entertainment, sciences and energy.
Additional information
| GPU Memory | 2GB GDDR5 |
|---|---|
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 64.0 GB/s |
| CUDA Cores | 384 |
| System Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Max Power Consumption | 51W |
| Thermal Solution | Ultra-Quiet Active Fansink |
| Form Factor | 4.376” H × 7.97” L, Single Slot, Full Height |
| Display Connectors | DVI-I DL + 2x DP 1.2 |
| Max Simultaneous Displays | 3 Direct, 4 DP 1.2, 2 Win XP |
| Max DP 1.2 Resolution | 3840 x 2160 at 60Hz |
| Max DVI-I DL Resolution | 2560 × 1600 at 60Hz |
| Max DVI-I SL Resolution | 1920 × 1200 at 60Hz |
| Max VGA Resolution | 2048 × 1536 at 85Hz |
| Graphics APIs | Shader Model 5.0, OpenGL 4.4, DirectX 11 |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL |
| Warranty | |
| K2000 Spec Sheet | https://vrlatech.com/ProductMaterials/DS_NV_Quadro_K2000_OCT13_NV_US_LR.pdf |






Reviews
There are no reviews yet.