Quadro K4000 3GB GDDR5 192-bit Graphics Card
$240.00
The Quadro K4000 supercharged graphics card offers ultra fast performance and visual quality enhancing technical innovations that take various leading professional applications to the next level.
Additional information
| GPU Memory | 3GB GDDR5 |
|---|---|
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Bandwidth | 134.0GB/s |
| CUDA Cores | 768 |
| System Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Max Power Consumption | 80W |
| Thermal Solution | Ultra-Quiet Active Fansink |
| Form Factor | 4.376” H × 9.50” L, Single Slot, Full Height |
| Display Connectors | DVI-I DL + 2x DP 1.2 |
| Max Simultaneous Displays | 3 Direct, 4 DP 1.2, 2 Win XP |
| Max DP 1.2 Resolution | 3840 x 2160 at 60Hz |
| Max DVI-D DL Resolution | 2560 × 1600 at 60Hz |
| Max DVI-I SL Resolution | 1920 × 1200 at 60Hz |
| Max VGA Resolution | 2048 × 1536 at 85Hz |
| Graphics APIs | Shader Model 5.0, OpenGL 4.4, DirectX 11 |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL |
| Warranty | |
| K4000 Spec Sheet | https://vrlatech.com/ProductMaterials/DS_NV_Quadro_K4000_OCT13_NV_US_LR.pdf |






Reviews
There are no reviews yet.