Quadro K4200 4GB GDDR5 256-bit Graphics Card
$480.00
The Quadro K4200 delivers outstanding 3D application performance and capability, allowing you to take advantage of dual copy-engines for seamless data movement between GPU and system memory, all in a flexible, single slot form factor.
Additional information
| GPU Memory | 4GB GDDR5 |
|---|---|
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 173.0 GB/s |
| NVIDIA CUDA Cores | 1344 |
| System Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Max Power Consumption | 108W |
| Thermal Solution | Ultra-Quiet Active Fansink |
| Form Factor | 4.376” H × 9.50” L, Single Slot, Full Height |
| Display Connectors | DVI-I DL + 2x DP 1.2 |
| Max Simultaneous Displays | 3 Direct, 4 DP 1.2, Multi-Stream |
| Max DP 1.2 Resolution | 3840 x 2160 at 60Hz |
| Max DVI-I DL Resolution | 2560 × 1600 at 60Hz |
| Max DVI-I SL Resolution | 1920 × 1200 at 60Hz |
| Max VGA Resolution | 2048 × 1536 at 85Hz |
| Graphics APIs | Shader Model 5.0, OpenGL 4.5, DirectX 11.2 |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL |
| Warranty | |
| K4200 Spec Sheet |







Reviews
There are no reviews yet.