Quadro M4000 8GB GDDR5 256-bit Graphics Card
$525.00
The NVIDIA M4000 is the world’s most powerful workstation graphics card giving the professional the power to easily tackle any demanding visualization workloads with extreme performance!
Additional information
| GPU Memory | 8 GB GDDR5 |
|---|---|
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 192 GB/s |
| NVIDIA CUDA Cores | 1664 |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Max Power Consumption | 120 W |
| Thermal Solution | Active |
| Form Factor | 4.4” H × 9.5” L, Single Slot, Full Height |
| Display Connectors | 4x DP 1.2 |
| Max Simultaneous Displays | 4 direct, 4 DP 1.2 Multi-Stream |
| Max DP 1.2 Resolution | 4096 × 2160 at 60 Hz |
| Max VGA Resolution | 2048 × 1536 at 85 Hz |
| Graphics APIs | Shader Model 5.0, OpenGL 4.5, DirectX 12.0 |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL |
| Warranty | |
| M4000 Spec Sheet | https://vrlatech.com/ProductMaterials/12489_NV_DS_Quadro_M4000_US_NV_FNL_HR.pdf |







Reviews
There are no reviews yet.