Quadro M6000 12GB GDDR5 384-bit Graphics Card
$2,400.00
The Quadro M6000 lets you conquer any of your challenging workloads easily and enjoy the interactive physically based rendering of your work.
Additional information
| GPU Memory | 12 GB GDDR5 |
|---|---|
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Bandwidth | 317 GB/s |
| NVIDIA CUDA Cores | 3072 |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Max Power Consumption | 250 W |
| Thermal Solution | Ultra-Quiet Active Fansink |
| Form Factor | 4.4” H × 10.5” L, Dual Slot, Full Height |
| Display Connectors | 4x DP 1.2 + DVI-I DL |
| Max Simultaneous Displays | 4 direct, 4 DP 1.2 Multi-Stream |
| Max DP 1.2 Resolution | 4096 × 2160 at 60 Hz |
| Max DVI-I DL Resolution | 2560 × 1600 at 60 Hz |
| Max DVI-I SL Resolution | 1920 × 1200 at 60 Hz |
| Max VGA Resolution | 2048 × 1536 at 85 Hz |
| Graphics APIs | Shader Model 5.0, OpenGL 4.5, DirectX 12.0 |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL |
| Warranty | |
| M6000 Spec Sheet | https://vrlatech.com/ProductMaterials/11305_NV_DS_Quadro_M6000_FEB15_NV_US_FNL_HR.pdf |







Reviews
There are no reviews yet.