GeForce GTX 980 Ti 6GB GDDR5 Graphics Card
$540.00
The GeForce GTX 980 Ti Graphics card delivers an unbeatable 4K and VR experience!
Additional information
| CUDA Cores | 2816 |
|---|---|
| Base Clock (MHz) | 1000 |
| Boost Clock (MHz) | 1075 |
| Texture Fill Rate (GigaTexels/sec) | 176 |
| Memory Speed | 6 Gbps |
| Standard Memory Config | 6 GB GDDR5 |
| Memory Interface Width | 384-bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 336.5 |
| Bus Support | PCI Express 3.0 |
| Supported Technologies | SLI, NVIDIA G-SYNC™, GameStream, DirectX 12, Virtual Reality, Ansel, Vulkan API, ShadowPlay, GameWorks |
| OS Certification | Windows 8 & 8.1, Windows 7, Windows Vista, Linux, FreeBSD x86 |
| OpenGL | 4.5 |
| Multi Monitor | 4 displays |
| Maximum Digital Resolution | 5120×3200 |
| Maximum VGA Resolution | 2048×1536 |
| Standard Display Connectors | Dual Link DVI-I, HDMI 2.0, 3x DisplayPort 1.2 |
| HDCP | Yes |
| Dimensions | 10.5 L, 4.376 H, Dual-width |
| Maximum GPU Temperature (in C) | 92 C |
| Graphics Card Power (W) | 250W |
| Recommended System Power (W) | 600W or greater |
| Supplementary Power Connectors | 6-pin + 8-pin |
| Warranty | |
| GTX980 Ti Spec Sheet | https://vrlatech.com/ProductMaterials/GTX_980_Ti_User_Guide.pdf |






Reviews
There are no reviews yet.